Strona główna · Szukaj · Kalendarium roku szkolnego 2013/2014 2014/04/20 00:47
Nawigacja
Strona główna
Informacje o SOD
Biuletyn
Telefony
Konkursy
Publikacje
Materiały do pobrania
Klub Dyrektora
Galeria
Informacje od doradców

Zapraszamy nauczycieli
Oferta SOD
Przedstawiamy:
ofertę na rok szkolny 2013/2014
Karta zgłoszenia - formy odpłatne

Warto odwiedzić


SOD
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia
ul Ireny Kosmowskiej 5, 42-224 Częstochowa
tel./fax 34 362 51 05
edu@sod.ids.czest.pl
Telefony wewnętrzne
Mapka dojazdu do ośrodka.
Pracownicy SOD, Doradcy SOD
Priorytetowym zadaniem placówki jest przygotowanie nauczycieli do zadań edukacyjnych
oraz wspieranie ich rozwoju zawodowego, który będzie stymulował rozwój ucznia.
Dorośli wcale nie uczą się trudniej niż dzieci, ale trudniej oduczają się. /prof. Andrzej Blikle/
Życzenia Wielkanocne
Aktualności
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2013/2014
Aktualności
Oferujemy Państwu Dyrektorom i Nauczycielom wsparcie w zakresie  realizacji kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2013/2014 Drukuj
Dodany: 3 lipca 2013, uaktualniony: 26 sierpnia 2013
Minister  Edukacji Narodowej podpisała 3 lipca dokument, który stanowi podstawę do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego, a także placówki doskonalenia nauczycieli działań w nadchodzącym roku szkolnym. Wyszczególniono w nim podstawowe kierunki realizacji przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.

W dokumencie wskazano:
 1. Wspieranie rozwoju dziecka młodszego w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego
 2. Podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych
 3. Działania szkoły na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów
 4. Kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych

Aneks do podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2013/2014 - dot. prawidłowości organizacji zajęć dodatkowych w oddziałach przedszkolnych w publicznym przedszkolu.

Ważnym dla SOD zadaniem  (po zmianie przepisów w październiku 2012 r.) jest organizowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego nauczycieli, m.in. w zakresie wynikającym z kierunków polityki oświatowej państwa oraz wprowadzanych zmian w systemie oświaty.
Konferencja Naukowo-Metodyczna „Nauczanie języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”
Konferencje i spotkania

Szanowni Państwo,


      W dniach 15 - 16 maja 2014 r. Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie organizuje we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie, Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie  oraz Światową Organizacją Wychowania Przedszkolnego OMEP edycję Konferencji Naukowo-Metodycznej na temat: „Nauczanie języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”.Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym mającym już swoją tradycję i grono wielu przyjaciół przedsięwzięciu.

W załączeniu przesyłamy bliższe informacje o konferencji wraz z formularzem zgłoszeniowym i gorącą prośbą o ich udostępnienie wszystkim zainteresowanym. Informacje dostępne też na stronie internetowej www.konferencja.wsl.edu.pl

W imieniu komitetu organizacyjnego:

Aleksandra Raźniak

Sekretarz Konferencji

Mail: konferencja@wsl.edu.pl

www.konferecja.wsl.edu.pl

II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Katyniu - informacje organizacyjne
Konkursy

W bieżącym roku po raz drugi zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatu myszkowskiego do udziału w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Katyniu "W tablicach katyńskich pamięci zapisane".

Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Częstochowy i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia we współpracy z Akademią im. Jana Długosza oraz IV LO im. Henryka Sienkiewicza.

Celami konkursu są m.in.: przypomnienie faktów historycznych związanych ze zbrodnią katyńską, uczczenie ofiar tej zbrodnii oraz kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec przeszłości i tradycji naszego narodu.

Informacji o konkursie udziala p. Dorota Kawka - doradca histori i WOS.

Poniżej znajdą Państwo:

 

Pilne - kurs pierwszej pomocy
AktualnościZapraszamy chętnych nauczycieli na szkolenie doskonalące "Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej", które zostanie przeprowadzone w SP nr 32 ul. Tetmajera 24 i 26 marca 2014 r w godzinach 12.30 - 16.30. Odpłatność wynosi 55 zł od uczestnika. Szczegółowych informacji udziela Maciej Hupa - doradca SOD, tel. 513 048 662.

Maciej Hupa
Eliminacje rejonowe III edycji Konkursu Recytatorskiego
Aktualności

19 marca br. odbyły się w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w Częstochowie eliminacje rejonowe III edycji Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück".

Celami konkursu, który odbywa się pod patronatem Senatu RP, Śląskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora IPN Oddział Katowice, dr Wandy Półtawskiej i Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej, są m.in.: popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek K.L. Ravensbrück, propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości Ojczyzny, kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego, ojczystego języka oraz kulturę słowa, uczenie świadomego odbioru dzieł kultury oraz promowanie utalentowanej młodzieży. Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W eliminacjach rejonowych wzięło udział 22 uczniów ze szkół z rejonu Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. W skład komisji konkursowej, której przewodniczyła Pani Władysława Tkaczyk - starszy wizytator Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, weszli reprezentujący Samorządowy Ośrodek Doskonalenia: Małgorzata Domańska - doradca sztuki, Agnieszka Frejlich - doradca języka polskiego, Józef Żmudziński - doradca języka polskiego i Alicja Małasiewicz - konsultant SOD.

Decyzją komisji do udziału w finale wojewódzkim konkursu zakwalifikowały się uczestniczki, które uzyskały najwyższą liczbę punktów:

1. Patrycja Kulak - gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole szkół w Koziegłowach (19 p.), opiekun - p. Agata Boroń;
2. Joanna Prokopenko - Publiczne Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie (19 p.), opiekun - p. Mariola Janik;
3. Daria Jagodzińska - Publiczne Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie (18 p.), opiekun - p. Mariola Janik.


Zwyciężczyniom eliminacji gratulujemy.

Teatralne Laboratorium ROKu
Aktualności

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału
w warsztatach TEATRALNE LABORATORIUM
w dniach 22-23 marca br.

Warsztaty są adresowane do instruktorów teatralnych, pedagogów pracujących z amatorskimi grupami teatralnymi i wszystkich zainteresowanych teatrem.

Zajęcia prowadzić będzie Michał Rzepka- reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej, instruktor teatralny i autor scenariuszy.

Wszelkie szczegółowe informacje, kartę zgłoszenia i program dwudniowych zajęć znajdują się na stronach Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie - zobacz. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WARSZTATACH

Dorota Musiał
instruktor ds. literatury i teatru
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

CZĘSTOCHOWIANIE W MARSZU DO NIEPODLEGŁEJ - zaproszenie do udziału
Konkursy

W związku z 100 rocznicą wymarszu słynnej kadrówki w 1914 roku
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy zaprasza
do udziału w projekcie:
CZĘSTOCHOWIANIE W MARSZU DO NIEPODLEGŁEJ
Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka

Projekt realizowany będzie od marca do sierpnia 2014 roku
Projekt składa się z kilku elementów:
 1. Zawody militarne - „Bieg legionisty” -25.04.2014 – zawody sportowo – obronne dla przedstawicieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Częstochowy i Powiatu . Szkoły reprezentowane będą przez 5 osobowe drużyny.
 2. Konkurs na prezentację multimedialną „Częstochowianie w marszu do niepodległej” - 05.03.2014 - 05.05.2014 - oczekiwaniem organizatorów jest powstawanie prac przedstawiających postacie związane z okresem walk o niepodległość, a w szczególności postaci związanych z Kompanią Kadrową.
 3. Obchody 79 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego - odbędą się 12.05.2014 na placu Biegańskiego; uroczystości miejskie, m.in. Koncert Pieśni Patriotycznych, Konferencja Naukowa w Ratuszu „ Józef Piłsudski- blaski i cienie”. 
 4. Konkurs historyczny na prace literacką „100 lecie Kompanii Kadrowej” konkurs trwać będzie od marca do czerwca - 10.03.2014 - 30.06.2014, skierowany jest do uczniów regionu częstochowskiego. 
 5. 100-lecie Kompanii Kadrowej - 06.08.2014 – Udział przedstawicieli częstochowskich instytucji w ogólnopolskich obchodach i miejskie obchody 100 - lecia Kompanii Kadrowej . 
 6. Wydawnictwa – biuletyn poświęcony obchodom i wydarzeniom zrealizowanym w Częstochowie z okazji 100-lecia Kompanii Kadrowej. 
 7. Podsumowanie – spotkanie podsumowujące projektu 12.09.2014 (rocznica planowana odwiedzin Piłsudskiego w Częstochowie )- Capstrzyk - przemarsz spod Grobu Nieznanego Żołnierza do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończony apelem poległych Częstochowian w czasie walk o Niepodległość w latach 1914 – 1918 – sierpień 2014.
Współorganizatorzy:
Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, Zespół Szkół Samochodowo - Budowlanych, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 19 w Zespole Szkół nr 15, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, Drużyny Strzeleckie, ZHP Hufiec Częstochowa, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej TPJP Oddział w Częstochowie i Jednostka Strzelecka 2028 im. gen. bryg. Stanisława „Warszyca” Sojczyńskiego w Częstochowie, ZDZ Katowice.
Pragniemy, aby akcja była naszym wspólnym przedsięwzięciem.

Zapraszamy więc do aktywnego uczestnictwa we wszystkich jej etapach.
Szczegóły:
Wolne miejsca na kursie kwalifikacyjnym z surdopedagogiki
Aktualności

Zapraszamy do udziału w kursie kwalifikacyjnym z zakresu surdopedagogiki, adresowanym do nauczycieli i wychowawców pracujących w placówkach dla dzieci słabosłyszących i głuchych, a nie posiadających kwalifikacji z surdopedagogiki oraz nauczycieli przedszkoli, placówek i wszystkich typów szkół ogólnodostępnych, pracujących z uczniami słabosłyszącymi.

Dysponujemy ostatnimi miejscami w grupie, która rozpocznie zajęcia w systemie dwusemestralnym w lutym 2014 r. Zakończenie zajęć przewidujemy w grudniu 2014 r. Program kursu jest zgodny z ramowym programem zatwierdzonym przez MEN, który nadaje kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą słabosłyszącą i niesłyszącą w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Koszt kursu: 2000,00 zł - istnieje możliwość płatności w ratach.
Dodatkowych informacji udziela: Joanna Maźniewska - konsultant SOD tel. 34 362 51 05 wew. 107

Rusza kurs kwalifikacyjny z tyflopedagogiki
AktualnościZapraszamy do udziału w kursie kwalifikacyjnym z zakresu tyflopedagogiki, adresowanym do nauczycieli pracujących z dziećmi z wadami wzroku, zatrudnionych w szkołach, przedszkolach lub placówkach. Dysponujemy ostatnimi miejscami w grupie, która rozpocznie zajęcia w systemie dwusemestralnym w lutym 2014 r. Zakończenie zajęć przewidujemy w styczniu 2015 r. Program kursu jest zgodny z ramowym programem zatwierdzonym przez MEN, który nadaje kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą słabo widzącą lub niewidomą w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Koszt kursu: 2000,00 zł - istnieje możliwość płatności w ratach. Dodatkowych informacji udziela: Maria Przymus - konsultant SOD tel. 34 362 51 05 wew. 108
Wolne miejsca na kursie kwalifikacyjnym "Zarządzanie w oświacie"
AktualnościZapraszamy do udziału w kursie kwalifikacyjnym "Zarządzanie w oświacie", adresowanym do dyrektorów, wicedyrektorów, nauczycieli zatrudnionych w szkołach, przedszkolach i placówkach - posiadających kwalifikacje nauczycielskie.
Dysponujemy jeszcze miejscami w grupie, która rozpocznie zajęcia w lutym 2014 r. Przewidujemy zakończenie zajęć w listopadzie 2014 r.
Program kursu jest zgodny z ramowym programem zatwierdzonym przez MEN. i nadaje kwalifikacje do zajmowania stanowisk kierowniczych w szkołach i placówkach, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEN w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek.
Koszt kursu: 1400,00 zł - istnieje możliwość płatności w ratach.
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Zobacz, jakie szkolenia proponujemy Ci w tym tygodniu
Najnowszy Album


Eliminacje rejonowe III edycji Konkursu Recytatorskiego
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Walcz ze spamem
SOD Copyright © 2006 Jacek Turlejski, Paweł Guzikowski